METZ - Up On Gravity Hill
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přesně v době, kdy se objevily zprávy o údajných ústupcích Palestinců v izraelsko-palestinských jednáních v otázce území okolí města Jeruzalém, se na světě objeví časovaná bomba, spouštěná kódovou sekvencí „Saved By Fear“. Jsou agenti DUKATALON produktem tajných sionistických sil, jak si myslí většina lidí, kterým to skutečně myslí anebo jen trojice obyčejných chlapíků se zálibou v hodně neučesané muzice, jak se nám snaží namluvit zmanipulovaná hlásná trouba americké metalové politiky Relapse?
Zkuste se zamyslet se mnou. Je možné, aby jen tak najednou, z ničeho nic vzniklo uprostřed izraelské pouště něco, co až příliš nápadně připomíná hudbu, přicházející spíše z opačného konce světa? A proč se znovuvydání tohoto materiálu ujala zrovna americká firma, když světlo světa spatřilo už před necelými dvěma lety a načasování jeho edice umístila těsně před start revolucí v arabském světě? Přiznejte se, že vás ty otázky napadly také!
Skutečně masivní kytarový zvuk zvolili na svém debutovém albu izraelští DUKATALON. Sázka na nekomplikované pojetí, ve kterém jsou veškeré detaily semlety drtivým kytarovým soukolím, nachází podporu jednak i v nelidském vokálním projevu a taktéž i v nepředstíraném entusiasmu. Zkrátka Izraelci rozhodně nepatří k těm, kteří by pouze spoléhali na v současnosti vzedmutou vlnu zájmu o všechno, co souvisí s pojmem „sludge“.
Snad s výjimkou závěrečné „Mekonenet“ probíhá veškeré dění v bezpečí středních temp, jež jsou ke zvýraznění razance podobně koncipované hudby přímo ideální. Nikam se nespěchá, žádný motiv neodezní příliš rychle na to, abyste jej nestihli vstřebat, a táhlá kytarová sóla jen podtrhují výsledný tvar této hutné a neuchopitelné zvukové masy, jako černá díra pohlcující do svého středu vše v blízkém okolí.
„Ten už určitě taky naletěl“, si možná říkáte, když čtete předchozí slova, ale nebojte se. Já taktéž patřím k té menšině, která se nenechá obalamutit masovými sdělovacími prostředky ani propagačními materiály metalových labelů. I tady je všechno zdánlivě tak, jak má být. „Saved By Fear“ se poslouchá náramně, zvuk bez kompromisů válcuje, rytmika neohroženě pádí vpřed a osmero hrubých kompozic vykazuje vyšší žánrovou jakost, jakou byste hledali hlavně u zkušených matadorů.
Dokonce se občas nachytám, jak se mi to líbí, jak si podupávám do rytmu, jak se nechám zavalit tíhou těžkotonážních kytarových riffů, jejichž nájezdy jsou pro mě ve své přímočaré nekomplikovanosti a soustředěnosti na jediný cíl místy doslova lahůdkové. Ale pak se vyrojí další a další otázky. Co asi tak chtěli říct akustickou ukolébavkou „Saved By Fear“, jež je titulní skladbou celé kolekce a zároveň ji protíná na dvě poloviny? Jako všem ostatním, kteří si umí dát dohromady souvislosti, je i mně jasné, že nic se neděje jen tak a že kromě dramaturgického hlediska, kdy je nutné si alespoň na chvíli od toho zničujícího lomozu oddechnout, to má i nějak další, skrytý význam. Že by nějaký tajný vzkaz, šifra? Izraelská kapela u amerického vydavatele určitě nic nedělá jen tak.
Musím však uznat, že tento pokus určitých vlivných skupin napojených na philadelphského vydavatele o nastolení „nového světového pořádku“ patří k těm nejzdařilejším. Už i já byl rozhodnutý se s ním smířit a plně se oddat jeho myšlenkám, rozuměj stát se jeho poslušnou ovečkou, ale pak jsem si uvědomil, že když název kapely obrátíme, z každé strany ubereme dvě písmena, dostaneme základ názvu města Latakia, což je velice důležitý přístav v Sýrii. Že by cíl příštího útoku? Že by náhoda? Přemýšlejte o tom!
Album, která vás zválcuje, rozemele na kaši anebo zatluče do země. Račte si vybrat.
8 / 10
Zafrir Tzori
- kytara, vokály
Yariv Shilo
- bicí
Lior Mayer
- basa
1. Peis
2. Run
3. ZX
4. Vagabond
5. Saved By Fear
6. Electric Site
7. Gate Of Mind
8. Mekonenet
Saved By Fear (reedice) (2010)
Saved By Fear (2009)
Dukatalon (EP) (2007)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 46:49
Produkce: DUKATALON & Billy Anderson
Studio: Roco Studios
-bez slovního hodnocení-
Jedna z desek roku 2024, ke které se od jejího vydání pravidelně vracím. Trojlístek dospělých punkáčů z Toronta do svého posledního alba nalámal přístupné noiserockové hitovky plné romantiky i grungového surealismu.
To dojení vyschlého writer’s roomu je do nebe volající. Nových nápadů je pomálu, zato jsou rozmazané na dvojnásobek. Nekonečné plebiscity jsou ubíjející, nové hry vizuálně průměrné a když se to rozjede, přijde očekávatelný cliffhanger. Opouštím hru!
Tahle americká parta zní úplně jako revival starých JUDAS PRIEST, i ten vokál jako by patřil samotnému Halfordovi. Je to taková zasmrádlá mršina, ale překvapivě mě celkem bavilo si to poslechnout. Jestli do toho půjdu podruhé ale fakt nevím, spíše ne.
4 disky. 58 skladieb. 75-stranový booklet. Len CD a LP, žiaden streaming. Steven Wilson sa vybral zboriť mýtus, že 80’s boli umeleckou pustinou: Od THE CURE a JOY DIVISION po zabudnuté britské spolky, funguje to na ploche vyše 5 hodín. Povinné počúvanie!
Dobre to robí táto švédska superskupina. Melodický death metal vo veľmi prístupnej, niekto by zbytočne hanlivo povedal kolovrátkovej, forme. Na druhom albume v ešte zrelšej a lepšej podobe. Teším sa na ich tohtoročné koncerty!
Daniel Cavanagh asi chtěl stvořit Anathemovské album, ale utopil se v klišé. Příjemně to odsýpá a zvuk i provedení se dají těžko kritizovat, ale je to tak nepůvodní a otřepané, že to úplně kazí emoce, které by jinak určitě fungovaly. Sem se vracet nebudu.
Rumunský doom metal s hlasem tak hlubokým, že i basa je proti němu mandolína. O to výraznější je, když mu do duetu hraje flétna. Jde ovšem o kvalitní nahrávku, kapelník svého času bubnoval u SHAPE OF DESPAIR a lecčemu se tam přiučil.